آموزشتلگرامدسته‌بندی نشده

دلیل محبوبیت کانال های تلگرام در چیست؟ برچسب: خطر سوءبرداشت

محبوبیت کانال های تلگرام در چیست ؟

“دکتر کاهونژاد فوق تخصص عفونت فوقانی مجاری ریه از دانشگاه صنعتی شریف در سمپوزیوم کرونا که هفته گذشته در دانشگاه معتبر لاس وگاس در خارج برگزار شد گفت که ترکیب دود اسپند و عرق بیدمشک برای جلوگیری از کرونا مفید است.”

آیا واقعا چنین خبری را باور می کنید؟ آیا این خبر را برای دوستان خود فوروارد می‌کنید؟ چه چیزی در این خبر هست که ممکن است به درستی آن شک کنید؟

به راستی چرا اراجیف کانال‌های تلگرامی/واتساپی تا این حد محبوب شده‌اند؟

اینستاگرام، تلگرام، واتس‌اپ لبریز است از اطلاعات و اخبار غلط که هزاران هزار بار دست به دست می‌شوند و کاربران بسیاری محتوای آنها را باور کرده و با رضا و رغبت برای دوستان و بستگان و آشنایان خود می‌فرستند.

مطالبی درباره اینکه خارجی‌ها ثابت کرده‌اند مثلا به جای عمل جراحی قلب باز، چهل روز سیر و پیاز و آب لیمو بخورید، یا اینکه کرونا همان وایتکس است و و و و…

چرا افراد این اطلاعات غلط و مخدوش و حتی مضحک را باور می‌کنند؟ چند دلیل می‌تواند داشته باشد.

1) برخی تصور می‌کنند هرچه در اینترنت نوشته شده درست است.

2) سرچ بلد نیستند.

شک نمی‌کنند. فردی که فریب می‌خورد و این متن‌ها را باور می‌کند، نمی رود صحت مساله را چک کند.

راستی آزمایی نمی‌کند که آیا واقعا سازمان جهانی بهداشت گفته وایتکس مصرف نکنید تا کرونا نگیرید؟

آیا واقعا چنین چیزی گفته؟ کی؟ کجا؟ فرض کنید در یکی از این پیام‌ها نوشته شده که فلان دانشگاه آلمان تایید کرده که سیر را رنده کنید بگذارید داخل فریزر، چهل روز با آب گرم بخورید در اینصورت دیگر نیاز نیست برای گرفتگی عروق قلب بروید جراحی (تصورشان از رگ و عروق چیزی مثل لوله آشپزخانه‌ است که چربی گرفته و لوله‌بازکن لازم دارد) فردی که این اطلاعات را باور می‌کنند نمی‌رود سرچ کند و ببینید آیا واقعا چنین دانشگاهی چنین تحقیقی انجام داده؟

برای راستی آزمایی:

۱) خودتان سرچ کنید. کلمات کلیدی را به انگلیسی گوگل کنید ببینید واقعا چنین چیزی صحت دارد یا نه. (تازه اگر در انگلیسی هم پیدا شود دلیلی بر صحت آن نیست. ممکن است اراجیف اصلی به زبان انگلیسی باشد)

۲) اگر نمی‌توانید صحت یک ادعا را بررسی کنید از متخصصان بپرسید که آیا چنین چیزی واقعیت دارد یا نه.

این بود از مطلب ما در مورد، محبوبیت کانال های تلگرام ، اگر مفید بود آنرا با دوستانتان به اشتراک بگذارید و مجله هزار جور را به آنها معرفی کیند.

بیشتر بخوانید:

  1. آموزش تغییر عکس و نام ربات تلگرام

  2. آموزش ساخت ربات تلگرامی بدون کدنویسی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن