اخبار تکنولوژیتکنولوژیهوش مصنوعی

دستگاه‌هایی که با استفاده از هوش مصنوعی ساخته شدند اختراع نیستند

چرا دستگاه‌هایی که با استفاده از هوش مصنوعی ساخته شدند از نظر قانونی اختراع نیستند؟

هوش مصنوعی تقریبا توانایی‌های نامحدودی دارد و هر روز خبرهای جدی از دستگاه‌های تولید شده به وسیله این فناوری منتشر می‌شود.

حالا سازمانی دولتی در آمریکا اعلام کرده تنها دستگاه‌های طراحی شده توسط انسان‌ها اختراع محسوب می‌شوند و مجوز ثبت اختراع تنها به مخترعان حقیقی تعلق می‌گیرد.

این قانون پس از آن وضع گردید که تعدادی از مهندسان در کشورهای مختلف با کمک هوش مصنوعی دستگاه‌های جدیدی را اختراع کرده و درخواست خود را برای ثبت اختراع به اداره ثبت اختراع و نشان تجاری آمریکا(USPTO) ارسال کردند.

این سازمان دولتی بعد از بررسی‌های طولانی تصمیم گرفت که گواهی ثبت اختراع را تنها به دانشمندانی بدهد که محصولی جدید را بدون دخالت مستقیم هوش مصنوعی اختراع می‌کنند.

در اطلاعیه USPTO آمده است:

فقط اشخاص حقیقی می‌توانند خود را به عنوان مخترع معرفی کنند. مدتی پیش دفتر ثبت اختراعات اروپا در کشور انگلیس نیز تصمیم مشابهی گرفته و اعلام کرد: دستگاه‌های اختراع شده به وسیله هوش مصنوعی فاقد مالکیت معنوی هستند و نمی‌توانند مجوز ثبت اختراع دریافت کنند.

پس از انتشار این خبر گروه‌های زیادی از مخترعات و مهندسان هوش مصنوعی نسبت به آن واکنش‌های متفاوتی نشان داده و گفتند: هوش مصنوعی به وسیله الگوریتم‌های پیچیده کنترل می‌شود. این الگوریتم‌ها توانایی هوش مصنوعی را به شدت افزایش داده ولی نباید این فناوری را جایگزین انسان کرد.

قطعا حمایت از مخترعان حقیقی آن‌ها را دلگرم کرده و انگیزه نخبگان برای توسعه طرح‌های خلاقانه را افزایش می‌دهد.

اما عده‌ای که با این قانون مخالف هستند، گفتند: نیابد تصور کرد هوش مصنوعی خود به تنهایی دستگاهی را اختراع می‌کند.

این فناوری شگفت انگیز زندگی انسان‌ها را بسیار راحت‌تر از گذشته کرده ولی هیچگاه جایگاه حقیقی انسان را زیر سوال نمی‌برد چون خود آن توسط مهندسان اختراع و به خدمت بشر در آمده است.

اگر مطلب مفید بود آنرا با دوستانتان به اشتراک بگدارید و مجله هزارجور را به آنها معرفی کنید.

بیشتر بخوانید:

  1. دارو ی جدید ؛ ساخته شده توسط هوش مصنوعی

  2. نرم افزار Gradient ؛ شبیه کدام قوم و نژاد هستید؟

منبع: مجله هوش مصنوعی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن