گردشگریمکانهای گردشگری ایران

باداب سورت

باداب سورت کجاست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

باداب سورت نام چشمه‌ای پلکانی، واقع در روستای ارست، بخش چهاردانگه‌ شهرستان ساری در استان مازندران است. چشمه باداب سورت ساری در سال ۱۳۸۷ بعد از کوه دماوند به عنوان دومین، میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی کشورمان ثبت شد.

ویژگی‌های چشمه باداب سورت:

چشمه‌ی بی‌نظیر باداب که، پس از پاموک‌کاله ترکیه، دومین چشمه‌ی آب شور جهان به شمار می‌رود، در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریا قرار دارد.

اگرچه این روزها چشمه باداب سورت وضعیت مناسبی ندارد و متأسفانه به دلیل حضور تعداد زیادی از گردشگران و نبود هر گونه حصار، نگهبان یا علائم راهنمایی و هشدار دهنده، به شدت آسیب دیده و به محلی برای انباشت زباله بدل شده است، اما باز هم سالانه تعداد زیادی از مردم برای دیدن این چشمه‌ی پلکانی به مازندران سفر می‌کنند.

باداب سورت، چشمه‌های شگفت‌انگیز هزار رنگ
باداب سورت، چشمه‌های شگفت‌انگیز هزار رنگپ

 

چشمه باداب سورت را باید از عجایب طبیعی ایران برشمرد؛ چرا که علاوه بر زیبایی چشم‌نواز، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این چشمه‌ی پلکانی طبیعی، تفاوت هر چشمه با چشمه‌های دیگر به لحاظ رنگ، بو، مزه‌ی آب و همچنین مساحت و عمق هر چشمه است.
گفته می‌شود آب این چشمه گرم و برای درمان بیماری‌های پوستی، روماتیسم و سردردهای میگرنی مفید است.
چشمه‌ی بزرگ دیگر حاوی آب ترش است و به رنگ قرمزریال و نارنجی دیده می‌شود و آثاری از رسوب آهن در اطراف آن به وضوح دیده می‌شود.
این چشمه‌ها در نتیجه‌ی جریان آب‌های معدنی و رسوبی تشکیل شده‌اند، که در طول سال‌ها در دامنه‌ی کو‌ه‌ها جریان داشته‌اند. از آنجا که این آب‌ها املاح معدنی دارند، هر کدام از، چشمه‌ها رنگ و خاصیت ویژه‌ای پیدا کرده‌اند.
باداب سورت؛ چشمه‌های شگفت‌انگیز هزار رنگ
باداب سورت؛ چشمه‌های شگفت‌انگیز هزار رنگ
جالب است بدانید که این چشمه‌ها به دلیل داشتن ساختار پیچیده‌ی زمین‌شناسی حتی در شرایط بد آب و هوایی و خشکسالی پر آب هستند.
باداب سورت مازندران
زیبایی این چشمه‌ها در غروب ،آفتاب هنگامی که تلألو خورشید در آب‌های رنگی این منطقه منعکس می‌شود، چندین برابر است. در طول این ساعت‌ها می‌توان یکی از قشنگ‌ترین و چشم‌نوازترین مناظر طبیعی، دنیا را در باداب سورت مشاهده کرد.

چشمه باداب سورت کجاست؟

این چشمه در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حدفاصل روستاهای ارست و مال خواست واقع شده است.

نکاتی که باید هنگام سفر به چشمه های هزار رنگ بدانید:

بعد از سه کیلومتر رانندگی در مسیر جاده‌‌ی خاکی، مسافران ۱۵ دقیقه ،مسیر را باید پیاده‌روی کنند چرا که امکان تردد اتومبیل، تا کنار چشمه‌ها وجود ندارد.
امکان اقامت در کنار چشمه‌ها وجود ندارد. کسانی که قصد اقامت ،در این منطقه را دارند باید در روستای ارست خانه اجاره کنند ،یا در حسینیه‌ی روستا بمانند.
چشمه باداب سورت
از دیگر جاذبه‌های گردشگری در بخش چهاردانگه، حوالی باداب سورت، دریاچه بسیار زیبای میانشه است، که یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران مخصوصا، در فصل پاییز به شمار می‌رود. همچنین، غار دربند مهدیشهر ،و بزرگترین باغ گردوی جهان در شهمیرزاد از دیگر جاذبه‌های این منطقه هستند.
منبع: دیجی کالا مگ

چند عکس زیبا از چشمه زیبای ساری:

 

باداب سورت، چشمه‌های شگفت‌انگیز هزار رنگ
باداب سورت، چشمه‌های شگفت‌انگیز هزار رنگ

باداب سورت، چشمه‌های شگفت‌انگیز هزار رنگ
باداب سورت، چشمه‌های شگفت‌انگیز هزار رنگ

باداب سورت، چشمه‌های شگفت‌انگیز هزار رنگ
باداب سورت، چشمه‌های شگفت‌انگیز هزار رنگ

فیلمی کوتاه از چشمه باداب سورت:

 

 

بیشتر بخوانید:

  1. شهر دبی
  2. کوه های رنگین کمان پرو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن